УкраїнськаРусскийEnglish
 • 18 травня Міжнародний день музеїв
 • 8 жовтня День народження Музею історії міста Коломиї
 • друга адреса офіційного сайту музею: www.museum.ko.if.ua

 • GISMETEO: Погода по г.Коломыя

  Мирослава Кочержук,
  науковий співробітник Музею історії міста Коломиї

  Викладач Олег Теодор Калитовський

  Минає 125 років з дня народження Олега Теодора Калиновського.Наше дослідження про нього не претендує на вичерпність, але в Коломиї та й у світі живе чимало вихідців з села Трійця. То мають знати, що він народився 23 січня 1885 року в с. Трійця біля Снятина, де його батько був парохом.

  Навчався спочатку в сільській школі, а пізніше в Коломийській гімназії. Після закінчення Чернівецького університету, де Калитовський вивчав природничі науки, у 1910-11 н. р. почав працювати у Рогатинській гімназії Українського Педагогічного Товариства. Викладав німецьку мову, географію, природу, а в 1912-13 н.р. ще й математику та фізику.

  Під час 1-ої світової війни пішов добровольцем до лав Легіону Українських Січових Стрільців. У 1916-17 н. р. Рогатинська гімназія відновила перервану через воєнні дії роботу, добившись для цього звільнення з коша УСС деяких колишніх викладачів, зокрема й Олега Калитовського. Від якого року він у Коломиї встановити не вдалося, можливо, почав працю в українській державній гімназії відразу після поразки ЗУНР, бо фігурує у спогадах гімназистів того часу. Пам’ять інколи вихоплює із минулого далеко не найважливіші деталі, як, наприклад, у статті про гімназійні роки Я.Зубаля: ”Проф. Калитовський – від природи – ходив з молотком у кишені, щоб ним прибивати образи й картини. Цей молоток наводив пострах, бо професор був нервовий і коли вивести його з рівноваги, то й обірвати можна тим молотком...”

  З 30 листопада 1923 р. за розпорядженням Шкільної Кураторії звільнений з роботи в гімназії, мабуть у зв’язку з переходом на посаду вчителя жіночої гімназії УПТ „Рідна школа”, де пропрацював імовірно до 1939 р. Його улюбленим викладовим предметом була ботаніка, з трепетом відносився до кожної рослинки, таку ж любов до природи намагався привити і своїм учням. Відомо, що зібрав і впорядкував багатий гербарій рослин Карпат, який можливо, зберігся і, за словами колишніх знайомих професора, може знаходитися у природничому музеї або в університеті Львова.

  Одружився О.Калитовський 1921 р. у досить зрілому віці з вчителькою Балинецької школи Марією Демчук. На початку 1930-х років подружжя оселилося у збудованому власними силами будинку по вул. Шопена, де, на жаль, довелося їм прожити зовсім недовго. Під час Другої світової війни втратили зв’язок з єдиним сином Іваном, який імовірно був пов’язаний з ОУН-УПА і не уник ув’язнення, як і тисячі його ровесників. Навесні 1944 р., залишивши все, виїхали до Баварії, де у Байройті О.Калитовський був учителем таборової гімназії. Від 1950 р. – в Канаді. В Детройті працював з дружиною в українській католицькій оселі, згодом у шпиталі Буффало, а останні роки життя провів знову в Детройті. Хоч на еміграції в Канаді Калитовський не займався викладацькою роботою, але свою освіту та знання застосовував у статтях на природничі теми, кілька з яких надрукувала “Свобода”, був також членом станиці Братства УСС. Помер 16 червня 1974 року.