УкраїнськаРусскийEnglish
 • 18 травня Міжнародний день музеїв
 • 8 жовтня День народження Музею історії міста Коломиї
 • друга адреса офіційного сайту музею: www.museum.ko.if.ua

 • GISMETEO: Погода по г.Коломыя

  Мирослава Кочержук, науковий співробітник Музею історії міста Коломиї

  Згадка про коломийського музиканта Фелікса Барана

  Помітною постаттю в музичному житті Коломиї 1920-30-х рр. був Фелікс Баран, керівник оркестру, викладач музичної школи. На жаль відомостей про його життєвий шлях знайти вдалося небагато. Але з нагоди 125-ліття від дня його народження варто хоча б коротко згадати про нього та його особистий внесок в культурний розвиток міста.

  Народився Фелікс (Филип) Баран 13 травня 1885 р. у м. Козова на Тернопільщині в сім’ї Івана Барана та Юлії Цухорської. Де навчався музиці – невідомо, але стала вона справою всього його життя.

  На початку Першої світової війни Фелікс Баран був покликаний до австрійського війська, де, маючи музичну освіту, керував духовим оркестром.

  Відомо, що свою майбутню дружину Францішку Хруставську зустрів в Коломиї, коли перебував тут з військовим підрозділом, в якому служив. Отже, можна припустити, що це знайомство й одруження відбулося в період від лютого 1915 р. до весни 1916 рр., коли австрійська армія вела важкі бої в Карпатах, утримуючи свої позиції. А вже в листопаді 1916 р. у Білій Церкві (Моравія) у подружжя народився син Вільгельм-Казимир.

  З проголошенням ЗУНР Фелікс Баран вступив до лав УГА, брав участь в боях, був поранений. Наприкінці 1919 р. чи на початку 1920 р. потрапив до Чехословаччини, перебуваючи у таборі інтернованих з музикою не розлучався – керував оркестром інтернованих стрільців УГА.

  У 1925 – 1926 рр. Ф. Баран переїздить з родиною до Коломиї. На запрошення директора Коломийської державної української гімназії стає організатором і керівником гімназійного симфонічного оркестру. Багатьох здібних до цього гімназистів навчив грі на музичних інструментах, отже його можна вважати повноправним членом професорського складу цього навчального закладу. Невдовзі без учнівського оркестру не відбувалося жодного концерту чи іншого заходу в гімназії, став популярним він і у всій Коломиї.

  Згодом Фелікс Баран заснував у місті духовий оркестр, з яким виступав на різних імпрезах, особливо тих, що відбувалися під відкритим небом.

  Після відкриття в місті філії Вищого Музичного інституту ім. М. Лисенка Фелікс Баран викладав там гру на скрипці. Заснував духові оркестри в Балинцях та Заболотові, давав і приватні уроки музики.

  Старший син, Вільгельм перейняв від батька талант і любов до музики й зрештою став скрипалем в оркестрі Віденської опери.

  Помер Фелікс Баран в досить молодому віці 8 грудня 1940 р., похований на старому українському цвинтарі в Коломиї.

  „…людина, що грала на всіх струнних, дерев’яних і бляшаних інструментах… знав своє діло дуже добре, а при тому був дуже вимогливий і строгий”, – так згадував про коломийського музиканта Фелікса Барана Я. Микитюк, колишній гімназист і учасник оркестру.