УкраїнськаРусскийEnglish
 • 18 травня Міжнародний день музеїв
 • 8 жовтня День народження Музею історії міста Коломиї
 • друга адреса офіційного сайту музею: www.museum.ko.if.ua

 • GISMETEO: Погода по г.Коломыя

  Мирослава Кочержук, науковий співробітник Музею історії міста Коломиї

  Його життєва дорога пролягла через Коломию

  Письменник Сильвестр Яричевський є однією з тих видатних особистостей, чия життєва дорога пролягла через наше місто. Хоч і недовго довелося йому перебувати в Коломиї, все ж, мабуть, зумів передати учням, яких навчав в українській гімназії, любов до літератури та творчості.

  Народився Сильвестр Яричевський 14 січня 1871 року в сім’ї Гната Яричевського в Рогатині, де поселився в свій час його прадід козацького роду з Наддніпрянщини. Почав освіту з Рогатинської народної школи, потім навчався в українській гімназії у Львові та Бережанській гімназії з польською викладовою мовою. Товаришував з Богданом Лепким. До років дитинства та юності повертався пізніше письменник у своїх творах, зокрема в оповіданні „За вітчину, за короля”.

  Наступними сходинками в житті Сильвестра Яричевського були Львівський університет та філософський факультет Віденського університету (1896–1901), служба у війську (1894–96), вчительська праця в українській гімназії в Перемишлі.

  У Коломийській державній гімназії пропрацював лише один рік – від жовтня 1902 р. до квітня 1903 р., навчав української та німецької мов. Мабуть, трохи довше вчителював у Кіцмані на Буковині, був журналістом у Чернівцях. 1909 р. переїхав на батьківщину дружини в м. Серет (Румунія), де навіть був бурмістром. Там і пройшли його останні роки життя.

  У літературі виступав під псевдонімами Шаловір, С. Яр. Вперше твори С. Яричевського з’явилися друком у часописі „Зеркало”. Згодом рік за роком побачили світ декілька збірок письменника: поема в прозі „Серце мовить…” (1903 р.), видана в Коломиї; „На филях життя” (1903 р., Чернівці); „Пестрі звуки” (1904 р.); „Між терням і цвітом” (1905 р., Львів); поетична драма „Горемир”. Драма в трьох діях „Княгиня Любов” – ще один твір С. Яричевського, виданий 1908 р. у Коломиї у видавництві Якуба Оренштайна.

  С. Яричевський є автором розвідок з питань мистецтва й праці про Т. Шевченка, написаної в 1914 р., займався й перекладами віршів німецьких, польських, російських та словацьких авторів. У 1911–12 рр. С. Яричевський поряд з такими письменниками як І. Франко, С. Ковалів, Г. Хоткевич, Карманський та іншими друкував свої твори в українській літературно-науковій та громадській газеті „Неділя”, яку редагували В. Щурат і В. Весоловський.

  Помер С. Яричевський 30 березня 1918 р. у віці 48 років в насідок зараження крові в Сереті, там і похований. У Румунії перевидано двотомник його творів.